OD8025-24HBXE
DigiKey Part Number
1053-OD8025-24HBXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8025-24HBXE
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 85.8 CFM (2.40m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
60.1dB(A)
Series
Power (Watts)
16.8 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.700A
Air Flow
85.8 CFM (2.40m³/min)
Voltage Range
12 ~ 16.8VDC
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C