SF2D-DC24V
DigiKey Part Number
255-1746-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF2D-DC24V
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF2D-DC24V Models
Category
Must Operate Voltage
14.4 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
2.4 VDC
Series
Operate Time
17 ms
Packaging
Bulk
Release Time
7 ms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
20.8 mA
Contact Form
4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Coil Power
500mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
1.15 kOhms
Switching Voltage
440VAC, 30VDC - Max