SF4D-DC12V
DigiKey Part Number
255-1440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF4D-DC12V
Description
RELAY SAFETY 8PST 6A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 8PST-4NO/4NC (4 Form A, 4 Form B) 12VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
9 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
1.8 VDC
Series
Operate Time
18 ms
Packaging
Tube
Release Time
7 ms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
41.7 mA
Contact Form
8PST-4NO/4NC (4 Form A, 4 Form B)
Coil Power
500mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
288 Ohms
Switching Voltage
440VAC, 30VDC - Max