SF4D-DC48V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-3665-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SF4D-DC48V |
Description | RELAY SAFETY 8PST 6A 48V |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Safety Relay 8PST-4NO/4NC (4 Form A, 4 Form B) 48VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Must Operate Voltage 36 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Must Release Voltage 7.2 VDC |
Series | Operate Time 18 ms |
Packaging Bulk | Release Time 7 ms |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Mounting Type Through Hole | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Coil Voltage 48VDC | Coil Current 10.4 mA |
Contact Form 8PST-4NO/4NC (4 Form A, 4 Form B) | Coil Power 500mW |
Contact Rating (Current) 6 A | Coil Resistance 4.6 kOhms |
Switching Voltage 440VAC, 30VDC - Max | Base Product Number |