SFN4D-DC12V
DigiKey Part Number
255-6217-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFN4D-DC12V
Description
RELAY SAFETY 6PST 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFN4D-DC12V Models
Category
Must Operate Voltage
9 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
3 VDC
Series
Operate Time
23 ms
Packaging
Tube
Release Time
6 ms
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 92°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
32.5 mA
Contact Form
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Coil Power
400mW
Contact Rating (Current)
8 A
Coil Resistance
369 Ohms
Switching Voltage
500VAC, 500VDC - Max