SFN4D-DC24V
DigiKey Part Number
255-3351-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFN4D-DC24V
Description
RELAY SAFETY 6PST 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFN4D-DC24V Models
Category
Must Operate Voltage
18 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
6 VDC
Series
Operate Time
23 ms
Packaging
Tube
Release Time
6 ms
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 92°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
16.7 mA
Contact Form
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Coil Power
400mW
Contact Rating (Current)
8 A
Coil Resistance
1.47 kOhms
Switching Voltage
500VAC, 500VDC - Max