SFY3-DC21V
DigiKey Part Number
SFY3-DC21V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFY3-DC21V
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 21V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) 21VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
15.8 VDC
Must Release Voltage
3.2 VDC
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
21VDC
Coil Current
32 mA
Coil Power
670mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
666 Ohms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max