SFY4-DC12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-4135-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SFY4-DC12V |
Description | RELAY SAFETY 6PST 6A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 39 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Safety Relay 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Must Operate Voltage 9 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Must Release Voltage 1.8 VDC |
Series | Operate Time 20 ms |
Packaging Tube | Release Time 10 ms |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Mounting Type Through Hole | Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
Coil Voltage 12VDC | Coil Current 56 mA |
Contact Form 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B) | Coil Power 670mW |
Contact Rating (Current) 6 A | Coil Resistance 215 Ohms |
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max | Base Product Number |