SFY4-DC18V
DigiKey Part Number
255-6223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFY4-DC18V
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 18V
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B) 18VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFY4-DC18V Models
Category
Must Operate Voltage
13.5 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
2.7 VDC
Series
Operate Time
20 ms
Packaging
Tube
Release Time
10 ms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage
18VDC
Coil Current
37 mA
Contact Form
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Coil Power
670mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
483 Ohms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max