TX2-LT-12V-TH
TX2-LT-12V-TH
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
TX2-LT-12V-TH
DigiKey Part Number
255-2854-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2-LT-12V-TH
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA