ECW-FE2W474K
DigiKey Part Number
P19174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2W474K
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 450VDC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 84V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FE2W474K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
84V
Voltage Rating - DC
450V