EEE-FC1V100AR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-FC1V100AR |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-FC1V100AR Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 71.25 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 95 mA @ 100 kHz |
Part Status Not For New Designs | Impedance 1.8 Ohms |
Capacitance | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm) |
Voltage - Rated 35 V | Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |