EEE-FK1E471GP
DigiKey Part Number
PCE4319TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4319CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4319DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1E471GP
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1E471GP Models
Ripple Current @ Low Frequency
637.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C