EEE-FK1V100AR
DigiKey Part Number
PCE4421TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4421CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4421DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1V100AR
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1V100AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
104 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C