EEE-HA1V100AR
DigiKey Part Number
PCE4681TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4681CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4681DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HA1V100AR
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HA1V100AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
51 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C