EEE-TC1E221UP
DigiKey Part Number
PCE5260TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5260CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5260DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TC1E221UP
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 200mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TC1E221UP Models
Ripple Current @ Low Frequency
266.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
410 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C