EEE-TC1V221P | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-TC1V221P |
Description | CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 150mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-TC1V221P Models |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 487.5 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 750 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Voltage - Rated 35 V | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 125°C | Base Product Number |