EEE-TK1V221UP
DigiKey Part Number
PCE3738TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3738CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3738DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TK1V221UP
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 200mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-TK1V221UP Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
175.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C