EEF-CX0G221XR
DigiKey Part Number
PCE4939TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4939CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4939DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CX0G221XR
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-CX0G221XR Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
5.6 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Capacitance
220 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm