EEF-SX0J680R
DigiKey Part Number
PCE3560TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3560CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3560DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SX0J680R
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
68 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-SX0J680R Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size
Capacitance
68 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm