EEH-AZT1H680B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZT1H680BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZT1H680BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZT1H680B
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 50V TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-AZT1H680B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
405 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C