EEH-ZK1E561UV
DigiKey Part Number
P125005TR-ND - Tape & Reel (TR)
P125005CT-ND - Cut Tape (CT)
P125005DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZK1E561UV
Description
CAP ALUMHYB 560UF 20% 25V SMD
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZK1E561UV Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C