EEU-EB1H470S
DigiKey Part Number
P13464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1H470S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-EB1H470S Models
Ripple Current @ Low Frequency
61 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
79.3 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C