EEU-FM1C681
DigiKey Part Number
P12377-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1C681
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FM1C681 Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.343 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.79 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
26 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C