EEU-FM1E821LB
DigiKey Part Number
10-EEU-FM1E821LBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FM1E821LBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1E821LB
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FM1E821LB Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.853 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.47 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
18 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C