EEU-FR1J470
DigiKey Part Number
P15400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1J470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1J470 Models
Ripple Current @ Low Frequency
198.8 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
284 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
210 mOhms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C