EEU-FS1V821
DigiKey Part Number
P122412-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS1V821
Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
820 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS1V821 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.635 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.18 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
20 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C