EEU-HD1V681B
DigiKey Part Number
P15773CT-ND - Cut Tape (CT)
P15773TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1V681B
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-HD1V681B Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
460 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
690 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C