ERA-3VEB1002V
DigiKey Part Number
10-ERA-3VEB1002VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERA-3VEB1002VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERA-3VEB1002VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-3VEB1002V
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/8W 0603
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-3VEB1002V Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)