ERA-6VEB1002V
DigiKey Part Number
10-ERA-6VEB1002VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERA-6VEB1002VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERA-6VEB1002VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-6VEB1002V
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/4W 0805
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-6VEB1002V Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)