ERJ-8ENF1000V
DigiKey Part Number
P100FTR-ND - Tape & Reel (TR)
P100FCT-ND - Cut Tape (CT)
P100FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-8ENF1000V
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-8ENF1000V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)