ERZ-E11A102S1
DigiKey Part Number
10-ERZ-E11A102S1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A102S1
Description
VARISTOR 1KV 5KA RADIAL DISC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kV 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Disc
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
280J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Radial, Disc
Varistor Voltage (Typ)
1 kV