ERZ-E11A112S1
DigiKey Part Number
10-ERZ-E11A112S1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A112S1
Description
VARISTOR 1.1KV 5KA RADIAL DISC
Detailed Description
1.1 kV 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Disc
Category
Varistor Voltage (Max)
1.21 kV
Energy
310J
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
680 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
895 V
Varistor Voltage (Min)
990 V
Varistor Voltage (Typ)
1.1 kV