ERZ-E11A621S1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
620 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Disc
ERZ-E11A621S1
DigiKey Part Number
10-ERZ-E11A621S1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A621S1
Description
VARISTOR 620V 5KA RADIAL DISC
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Energy
190J
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Varistor Voltage (Typ)
620 V