SF2D-DC24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1746-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SF2D-DC24V |
Description | RELAY SAFETY 4PST 6A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Safety Relay 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) 24VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SF2D-DC24V Models |
Category | Must Operate Voltage 14.4 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Series | Operate Time 17 ms |
Packaging Bulk | Release Time 7 ms |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Mounting Type Through Hole | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Coil Voltage 24VDC | Coil Current 20.8 mA |
Contact Form 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) | Coil Power 500mW |
Contact Rating (Current) 6 A | Coil Resistance 1.15 kOhms |
Switching Voltage 440VAC, 30VDC - Max | Base Product Number |