SF3-DC24V
DigiKey Part Number
255-3666-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF3-DC24V
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
2.4 VDC
Series
Operate Time
30 ms
Packaging
Bulk
Release Time
15 ms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
20.8 mA
Contact Form
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Coil Power
500mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
1.15 kOhms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max