SF4D-DC12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1440-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SF4D-DC12V |
Description | RELAY SAFETY 8PST 6A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Safety Relay 8PST-4NO/4NC (4 Form A, 4 Form B) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Must Operate Voltage 9 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Must Release Voltage 1.8 VDC |
Series | Operate Time 18 ms |
Packaging Tube | Release Time 7 ms |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Mounting Type Through Hole | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Coil Voltage 12VDC | Coil Current 41.7 mA |
Contact Form 8PST-4NO/4NC (4 Form A, 4 Form B) | Coil Power 500mW |
Contact Rating (Current) 6 A | Coil Resistance 288 Ohms |
Switching Voltage 440VAC, 30VDC - Max | Base Product Number |