SFN4D-DC24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-3351-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SFN4D-DC24V |
Description | RELAY SAFETY 6PST 8A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Safety Relay 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B) 24VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SFN4D-DC24V Models |
Category | Must Operate Voltage 18 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Must Release Voltage 6 VDC |
Series | Operate Time 23 ms |
Packaging Tube | Release Time 6 ms |
Part Status Active | Operating Temperature -25°C ~ 92°C |
Mounting Type Through Hole | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au) |
Coil Voltage 24VDC | Coil Current 16.7 mA |
Contact Form 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B) | Coil Power 400mW |
Contact Rating (Current) 8 A | Coil Resistance 1.47 kOhms |
Switching Voltage 500VAC, 500VDC - Max | Base Product Number |