SFY2-DC12V
DigiKey Part Number
255-4129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFY2-DC12V
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) 12VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
9 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
1.8 VDC
Series
Operate Time
20 ms
Packaging
Tube
Release Time
10 ms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
56 mA
Contact Form
4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Coil Power
670mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
215 Ohms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max