SFY3-DC21V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SFY3-DC21V-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SFY3-DC21V |
Description | RELAY SAFETY 4PST 6A 21V |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Safety Relay 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) 21VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Must Operate Voltage 15.8 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Must Release Voltage 3.2 VDC |
Series | Operate Time 20 ms |
Packaging Bulk | Release Time 10 ms |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Mounting Type Through Hole | Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
Coil Voltage 21VDC | Coil Current 32 mA |
Contact Form 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) | Coil Power 670mW |
Contact Rating (Current) 6 A | Coil Resistance 666 Ohms |
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max | Base Product Number |