SFY5-DC24V
DigiKey Part Number
255-4139-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFY5-DC24V
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
3.6 VDC
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
28 mA
Coil Power
670mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
864 Ohms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max