DNF14-205FIB-C
DigiKey Part Number
298-14367-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF14-205FIB-C
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.187
Detailed Description
0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DNF14-205FIB-C Models
Packaging
Bulk
Features
Serrated Termination
Tab Width
0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.160" (4.06mm)
Length - Overall
0.780" (19.81mm)