DNF14-250FI-L
DigiKey Part Number
298-14371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF14-250FI-L
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.160" (4.06mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Base Product Number
Length - Overall
0.940" (23.88mm)