1.5SMCJ18A-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-1.5SMCJ18A-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-1.5SMCJ18A-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-1.5SMCJ18A-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMCJ18A-AU_R1_000A1
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A