EM2630-12#
DigiKey Part Number
501-2557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM2630-12#
Description
TEST LEAD BNC TO GATOR 12"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.0" (304.80mm) BNC, Female Socket (Jack) To Alligator Clip, Insulated (2) Test Lead 150VAC
Category
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Wire Gauge
18 AWG
Series
Voltage - Rated
150VAC
Packaging
Bulk
Temperature Range
122°F (50°C)
Part Status
Active
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Configuration
BNC to Alligator
Color
Black and Red
1st Connector
BNC, Female Socket (Jack)
Base Product Number
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated (2)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 61
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
TEST LEAD BNC TO GATOR 5"