800-V3-006-30-001191
DigiKey Part Number
800-V3-006-30-001191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-V3-006-30-001191
Description
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 6 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.191" (4.85mm)
Mfr
Insulation Height
0.116" (2.95mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
150VDC