802-V3-046-32-002101
DigiKey Part Number
802-V3-046-32-002101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
802-V3-046-32-002101
Description
CONN HEADER SMD 46POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 46 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Series
Insulation Height
0.272" (6.91mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
150VDC