851-83-014-40-252101 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Preci-Dip
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Preci-Dip
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
14 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold
DigiKey Part Number
851-83-014-40-252101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
CONN SOCKET 14P 0.05 GOLD SMD RA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
851-83-014-40-252101 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A