AS01808MS-SC18-WP-R
DigiKey Part Number
668-1618-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01808MS-SC18-WP-R
Description
SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 88DB
Detailed Description
8 Ohms Receiver Speaker 500 mW 500 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
AS01808MS-SC18-WP-R Models
Power - Rated
500 mW
Series
Power - Max
1 W
Frequency Range
500 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
850Hz
Termination
Spring Type
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
Efficiency - dBA
88.00
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)