P1166.681NLT
DigiKey Part Number
553-P1166.681NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-P1166.681NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-P1166.681NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1166.681NLT
Description
FIXED IND 680NH 5.5A 6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 nH Shielded Wirewound Inductor 5.5 A 6mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P1166.681NLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.51mm)
Current - Saturation (Isat)
5.9A